Zappos Twitter Stratejisi

Bilmeyenler için belirtmek isterim, Zappos.com internetten en çok ayakkabı satan, Amerika merkezli bir e-ticaret sitesi. Zappos Başarı Hikayesi linkinden bu firma ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Gerek Türkiye’de, gerekse ABD’de birçok firmadan arkadaşımın ortak sorusu: Twitter’da firma olarak nasıl bir yol izlemeliyiz?

Bu yazımda Zappos gibi CRM’de çok başarılı işlere imza atmış, hızla büyüyen ve Amazon tarafından satın alınmış gerçek bir başarı öyküsü firmanın Twitter stratejisini case study olarak kullanıp, firmaların cevabını aradığı “Nasıl bir Twitter Stratejisi İzlemeliyiz?” sorusuna biraz da olsa yol gösterici olmak amacım.

Zappos’un yöntemleri ve başarılı gidişini ele almadan önce, nedir bu Twitter çılgınlığı ve firma olarak neden kaçırmamanız gereken bir fırsat konularına kısaca değinelim.

Twitter’ın Önemi

Son yılların internet fenomenlerinden olan Twitter, dünyada ve ülkemizde çok hızlı bir şekilde kullanımını arttırmaya devam ediyor. Türkiye’de Twitter kullanımı verileri ile ilgili bir araştırmaya ulaşamama rağmen, özellikle son bir yıl içinde her geçen gün daha çok insan tarafından kullanılan bir sosyla medya platformu Twitter.

Özellikle bilinçli, teknolojiyi yakından takip eden ve nispeten genç bir nüfusun kullandığı Twitter, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok şirket ve marka için çok önemli bir iletişim aracı. Twitter, markalara paha biçilmez bir fırsat sunarak, takipçileri ile birebir, hızlı ve pratik iletişim kurmalarını sağlıyor. İşin en güzel yanı da böyle bir servis tamamen ücretsiz kullanılabiliyor.

İnterneti yakından takip eden birisi için Twitter’ın önemini açıklamaya gerek yok. Eğer internet camiasına biraz yabancı iseniz ve firmanız ya da markanız için Twitter’da bulunmalı mıyım sorusuna cevap arıyorsanız, cevap kesinlikle evet.

Zappos Twitter Stratejisi

Müşteri ilişkileri ve servis denildiğinde akla ilk gelen markalardan birisi Zappos. Zappos’un Twitter Stratejisini inceleyip, anlamak sosyal medyada atacağınız adımlar için paha biçilmez bir tecrübe olacak.

Zappos’un Twitter Stratejisi ile İlgili Önemli Birkaç Not:

  • 500 civarında Zappos çalışanı aktif olarak Twitter kullanıyor.
  • Zappos’un sadece Twitter için ayırdığı ayrı bir subdomain/mini sitesi var: http://twitter.zappos.com/
  • Zappos çalışanları daha çok kişisel konularda tweet yapıyorlar.
  • Bütün çalışanlar sorulara cevap veriyor, takipçileri ile iletişimde oluyor ve sonuçta Twitter aracılığı ile ilişkiler yaratıyorlar.
  • Zappos isteyen çalışanlarına Twitter kullanma eğitimi sunuyor.
  • Çalışanlar ister mesai saatlerinde, isterlerse mesai saatleri dışında Twitter hesaplarını kullanabiliyorlar.
  • Çalışanlar için çok genel birkaç kural dışında takip etmeleri gereken kurallar yok. Kısacası ne tweet etmek isterlerse özgürler.
  • Zappos CEO’su Tony Hsieh de aktif olarak twitter kullanıyor.
  • Zappos aynı zamanda Twitter’ı, çalışanların birbirini daha iyi tanımaları ve anlamaları için önemli bir araç olarak görüyor.

Zappos’un Twitter Stratejisini Kopyalamalı mıyız?

Zappos’un Twitter stratejisinden öğrenecek çok şey var. Ancak yapılabilecek en büyük hata, hemen bütün çalışanlara Twitter hesabı açtırıp, plansız bir şekilde Zappos’un yaptığının aynısını yapmaya çalışmak olur.

Gerek Twitter kullanımında, gerekse diğer sosyal medya mecralarında önemli olan başarılı case studyleri çok iyi incelemek ve kendi markanız için doğru stratejiyi belirlemektir.

Şirketlere Twitter Tavsiyeleri ve Büyük Resim

İş işten geçmeden diye bir tabir var güzel Türkçe’mizde. Twitter da markalar ve firmalar için bu tabiri kullanmaya çok uygun bir araç. İş işten geçmeden Twitter stratejinizi belirlemelisiniz. Olayı Twitter’da nasıl bir yol izlemeliyizden önce, büyük resme bakarak internet ve sosyal medyada nasıl bir yol izlemeliyiz şeklinde değerlendirmelisiniz.

Amacı olmayan bir yola çıkmak, rotası olmayan bir yelkenli gibi sizi bir oraya bir buraya savuracaktır.

Öncelikle şirket kültürünüze uygun, bu işin uzmanı bir ekiple bir internet ve sosyal medya stratejisi belirleyip, daha sonra şirket içi gerekli eğitimleri verdikten sonra Twitter gibi çok önemli bir mecrada markanızı ve şirketinizi geleneksel kanallara oranla çok daha hızlı ve çok daha hesaplı bir şekilde ileri götürebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>