Web İçeriğinin Kullanıcı Üzerindeki Etkisi

Başarılı web içeriği nasıl üretilir sorusunu kendinize sormaya başlayıp, araştırmalara giriştiğinizde karşılaşacağınız ilk önemli duraklardan birisi kullanıcıların ürettiğiniz içeriklere nasıl tepki veriyor? olacaktır.

Ürettiğiniz her sayfada ziyaretçilerinizin davranışlarını gözlemlemeniz ve sitenizin ilgi görmeyen kısımlarının farkına varmanız aslında araştırmanızın ana amacı olmalıdır. O kısımları nasıl daha çok tıklanan ve zaman geçirilen kısımlar haline getiririm sorusu da ardından araştırmanız gelen diğer bir önemli sorudur.

Web içeriklerinin kullanıcılar üzerinde etkisini ölçerken, kullanıcıların davranışlarını görsel ve hareketsel olarak ta izlememize olanak veren testler, gelişen teknolojiler ile hergeçen gün daha da çeşitlenmektedir.

Heat Map – eye tracking, Scroll Map, Overlay, Confetti, Mouse Tracking ve Click Tracking gibi yöntemlerle kullanıcıların sitenizdeki ziyaretleri boyunca hangi kısımların daha çok ilgilerini çektiğini ve bu kısımlarda ne kadar zaman geçirdiklerini detaylı şekilde öğrenmeniz mümkün. Belirttiğim araştırmalardan elde edilecek sonuçlardan sonra site yöneticilerinin karşılaştırmalı A/B Testleri ile içeriği optimize etmeleri ve geliştirmeleri avantajlarına olacaktır. Optimize edilen içerik ile hedeflenen başarılar elde edilecek ve kullanıcılardan elde edilen verim bu şekilde maximize edilecektir.

Yukardaki resimde heat map (ısı haritası) yöntemi ile yapılan göz takibi araştırmasının 3 farklı web sitesi için sonuçlarını görebilirsiniz. Bu testler tabiki her site için aynı sonuçları bizlere vermeyecek olsa da birçok web yayıncısının ziyaretçi davranışları ile ilgili edindiği ortak kabul görmüş bazı noktalar oluşmasına olanak verecektir. Web kullanıcıları, ziyaret ettikleri sitelerin türleri ne olursa olsun ortak davranış şekilleri göstermekte.

İsterseniz bu ortak kabul görmüş ziyaretçi davranışlarına gelin birlikte bir göz atalım:

Ziyaretçilerin Web Sitelerindeki Davranışları

Basitlik İyidir!

Sitenizdeki her sayfanın kurgusunda basit ve sade bir yayılımı tercih etmeniz ziyaretçilerinizin sitenizi daha kolay anlamalarına ve daha çok zaman geçirmelerine neden olacaktır. Siz bu tarz bir siteyi ziyaret etmek ister miydiniz bir düşünsenize?

Başlıklar resimlerden daha önce dikkat çekiyor!

Evet Şaşırdığınızı biliyorum çünkü ben de zaman zaman ilgi çekici olduklarını düşündüğüm görsellerin yazıya katkı sağladığını düşündüm ama malesef başlıkta anlatılanlar içeriğin kalanını okumada öncelikli sırada bulunuyor.

Başlıklarınızın ilk birkaç kelimesi çok önemli

İnsanlar genellikle başlıkların ilk birkaç kelimesine baktıklarında o yazının devamını okuyup okumayacaklarına çoktan karar vermiş oluyorlar. Çok teknik konularda tabiki de uzun başlıklar bu kararlarını çok fazla etkilemese de daha genel ve herkesi ilgilendirecek içeriklerde kısa ve etkili başlıkları tercih etmek daha avantajlı.

Bu davranış alt alta listeler halinde verdiğiniz başlıklarda ya da link topluluklarında da geçerli. Okuyucular genellikle bu tarz listelerde de her satırı tek tek okumak yerine ilk birkaç kelimelerine göz gezdirerek ilgilerini çekecek bir başlık arıyorlar.

Punto büyüklüğüne dikkat edin!

Çok küçük puntolarla yazılmış yazılar okunurken daha çok dikkat gerektirdiği için kullanıcıların yazıya daha çok focus olmalarına teşvik ediyor. Punto boyu büyüdükçe ziyaretçiler okuma eylemi yerine daha geniş çerçevede göz gezdirme eylemini tercih ediyorlar. İçeriklerinizde daha çok dikkat verilerek okunmasını istediklerinizin yazı boylarını biraz daha küçültmenizde fayda var ama yazının okunabilirliği de yüksek olmazsa okuyucuların yazıdan sıkılma ihtimalini de düşünmeyi unutmayın.

Navigasyonu doğru konumlandırmak çok önemli!

Kategorilerinizi listeleyeceğiniz ana menüyü genellikle sitenin üst kısmında tercih etmek kenar kısımlarında tercih edilmesinden daha çok ilgi görüyor. Kullanıcıların siteleri sol üst kısımdan taramaya başladıkları ve öncelikle üst kısımlarının ilgilerini çektiği düşünülünce üst taraflarda konumlandırılmış bir navigasyon tercih edilmelidir. Tabi ki navigasyonu sol tarafta konumlandırmış ve başarıyı yakalamış siteler olabilir ama bu sitelerin başka neleri de doğru yapıp bu başarıyı yakaladıklarını incelemekte fayda var.

Menünün ve butonların ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken kısımlar olduğu gerçeğinden uzaklaşılmadan dikkat harcanarak konumlandırılması ve tasarlanması önemli bir noktadır.

Kısa paragraflar daha çok tercih ediliyor!

Okuyucular kısa paragrafları gördüklerinde uzun uzun yazılmış paragraflara oranla daha çok okuyorlar. Paragrafların ilk 1-2 cümlesinde mümkün olduğunca daha özenilerek yazılmalı.İlk giriş cümlelerinde etkilenen okuyucular sonlara doğru aynı istek olmasa da okumayı tamamlıyorlar. Hatta mümkün olan her fırsatta paragraflardan kurtulmaya ve kısa cümleli listeler yapmaya gayret edin. Web kullanımında listeler her zaman okumayı kolaylaştırır ve eğlenceli bir hale dönüştürür.

Reklamları doğru konumlandırmaya dikkat edin!

Sitenin üstlerinde ve sol üstlerinde konumlanmış reklamların, aşağıdakilere oranla daha çok tıklandığını veya ilgi çektiğini hepimiz biliyoruz ama aslında en yüksek ilgiyi içerikle paralellik gösteren reklamlar görüyor. Siteyi kurarken reklam alanlarınızı mümkün olduğu ölçüde farklılaştırabilir şekilde inşa etmeniz reklamlarınızın daha çok ilgi çekmesine ve reklamverenler tarafından daha çok tercih edilen bir mecra haline dönüşmenize olanak sağlayacaktır. Her Landing Pageinizde farklı reklam inventorysi gösterimine olanak sağlanabilir bir yapıyı sitenizde barındırmanız, şuanda ihtiyacınız olmasa bile ileride işinize yarayabilir.

Multimedya en çok ilgiyi görüyor!

Webin bizlere görsel, yazılı, işitsel her türlü text, ilüstirasyon veya video içeriği oluşturmamıza olanak verdiği düşünüldüğünde neden sadece bunlardan bir veya birkaçını kullanalım ki? Rich media kullanılarak hazırlanmış reklam içerikleri kullanıcıların ilgisini ve konsantresini her zaman daha yüksek tutuyor. Herkesin aşina olmadığı bir ürün veya hizmetin tanıtıldığı ya da çok fazla bilgi aktarılmaya çalışılan reklam kampanyalarında, ziyaretçilerin hala yazılı da bir şeyler okumak istedikleri gözardı edilmemelidir.

İnternetin hayatımıza hızlı şekilde girmesi ile web ile tanışmamız ve kullanım alışkanlıklarımız da hızla değişmekte. Tabi ki bu araştırma yazısı boyunca sizlere kendi gözlemlerimi de kattığım bir yazı sunmaya çalıştım ama bu yazının önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde değişmeyeceğinin hiçbir garantisi yok. Sürekli bitmeyecek olan tek şey ziyaretçilerinizi gözlemlemeye ve dinlemeye devam etmeniz.

Sektör içerisinde edindiğim tecrübeleri, araştırdıklarımı ve aklıma gelen kullanıcı davranışlarını başlıklar halinde biraraya getirmeye çalıştım. Atladığım veya benim yaptığım kullanıcı davranışı analizlerinde göremediğim kısımlar olmuş olabilir. Lütfen sizler de kendi gözlemlerinizi yorum olarak paylaşın ve bu yazının farklı tecrübelerle daha objektif ve başarılı bir hal almasına olanak sağlayın.

Web İçeriğinin Kullanıcı Üzerinde Etkisi” blog yazımı yazarken faydalandığım kaynaklar: Link1, Link2, Link3, Link4, Link5, Link6, Link7, Link8

3 thoughts on “Web İçeriğinin Kullanıcı Üzerindeki Etkisi

 1. Raif Terzioğlu

  Yazınızı okudum bu sektörde olan birinin zaman içinde kendiliğinden anlayabildiği bir konunun özetini geçmeniz yol gösterici olması bakımından güzel.

  Benim tespitlerime göre;

  Üst kısımdaki menüler sağ kısımdaki menülerden daha az dikkat çekici ve daha zor kullanıma sahip olduklarıdır. Her ne kadar en çok ziyaret edilen internet sitelerinde kategoriler kısmı üst navigasyonda yer alsa da bunun zaman içinde tekrar eski halini alacağını düşünüyorum.

  İnternet kullanıcılarının ziyaret ettiği haber sitelerini örnek alırsak hâlâ durumun ne kadar iç açıcı ve tecrübesiz olduğunu görmek mümkün. Haberleri alt alta gerektiği gibi yayınlayamayan, karmaşık yapısıyla ziyaretçilerin takibini ve okumasını zorlaştıran haber sitelerinden sıkılmış olmalıyız. Ama Türkiye’nin en çok ziyaret edilen haber sitelerinin genel yapısı yukarıda kısaca bahsettiğim yapıda olduğu için bunun farkına zamanla varılacaktır.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>