Sosyal Medya Pazarlamasında Etkileyici Bir Kampanya: Best Job in the World

Günümüzde sosyal medya pazarlaması önemini giderek arttırmakta. Firmalar, ülkeler, şahıslar, akımlar, düşünceler, ürünler, hizmetler ve daha birçok konuda büyük bütçelerle elde edilecek reputasyona, ilgiye, alakaya, takip edilirliğe ve ekonomik kazanca çok daha minimal bütçelerle sosyal medya kampanyaları sayesinde ulaşılması, değişen medya ile artık çok daha basit.

2009 yılına damgasını vurmuş “The Best Job in the World” sosyal medya pazarlaması kampanyası başlatıldığı andan itibaren dünya çapında gördüğü ilgi ve alaka ile yapım ekibinin düşünce aşamasında hayal bile edemeyecekleri sayıda insana ulaştı.

“The Best Job in the World”, yani “Dünyanın en iyi işi” projesi neden bu kadar ses getirdi, gelin hep beraber rakamlarla birlikte inceleyelim.

Zaman zaman başarılı olmuş web sitelerini, sosyal medya kampanyalarını, online pazarlama yaklaşımlarını, başarılı internet girişimcilerini ve internet ile alakalı daha birçok konuyu case studyler şeklinde sizlerle paylaşmak istiyorum. 2009 Ocak ayında sosyal medya aracılığı ile yayılmaya başlanan bu kampanya, Cannes Reklam Festivali’nde jürinin oybirliği kararı ile aldığı PR Lion Büyük Ödülü ile de ne kadar başarılı olduğu otoriteler tarafından da tescillendi.

Aslında düşünce çok basitti; Avustralya’nın kuzey doğusunda bulunan Queensland Eyaleti’nin Turizm bürosu(Tourism Queensland) tarafından, Great Barrier Resiflerinde bulunan Hamilton Adası’nının tanıtımına katkı sağlamak amacıyla yapılacak bir tanıtım çalışmasıydı. Genelde Destination Marketing kampanyalarının ve tanıtımların birçoğu birbirlerinin kopyasıdır, yıllardır aynı görüntüler çok az değişikliklerle bizlere sunulur. Bu sefer değişik bir tanıtım düşüncesi ile yola çıkan CumminsNitro(Quinn & co.) reklam ajansı adanın tanıtımı için sosyal medyada ses getirecek bir düşünce ile kampanyaya start verdi.

Best Job in the World Sosyal Medya Kampanyası:

1 Temmuz 2009 tarihinden itibaren Hamilton adası’nın 6 ay boyunca bekçiliğini yapacak, adaya göz kulak olacak, su sporları ile alakalı, iyi derecede ingilizce bilen, adada yaşadığı tecrübeleri 2 haftada bir yazacağı blog postlarla internet üzerinden herkesle paylaşacak bir kişi aranıyordu. Göreve başlayacak kişi aylık 25.000 Avustralya Doları maaş alacaktı. Adaylar neden bu iş için uygun olduklarını anlatan 60 sn. lik tanıtım videolarını kampanyanın web sitesine yüklemesi ve iş formunu doldurması ile başvuru yapabiliyorlardı. Internet üzerinden yapılan halk oylaması ile ilk 50 ye kalan yarışmacılar içerisinden, yapım ekibi iş için en uygun adayı kendileri seçtiler.

200′den fazla sayıda ülkeden 34.684 adayın başvuru yaptığı bu işe seçilen kişi 1 temmuz 2009′da görevine başladı.

12 Ocak 2009 günü kampanya web sitesinin yayına girmesi ile başlatıldı. Aynı gün Reuters Avustralya, haberi bütün dünyayı duyurdu. Sitenin ve haberin duyurulması ile birkaç saat içerisinde Associated Press, Turizm Queensland’in UK Direktörü ile röportaja başlamıştı bile. Bu Röportaj ilerleyen saatlerde ABD’de yayınlanan sabah haberlerinde ve programlarında gösterilmeye başlandı. Kampanya Dünya basını tarafından inanılmaz bir ilgi gördü ve içerisinde adanın tanıtım videoları da bulunduğu web sitesi yayına girmesi ile dünyada en çok ziyaret edilen siteler içerisindeki yerini aldı.

Kampanya’nın Uluslararası Basın ve Yayın Organlarındaki Etkileri:

 • 48 saat içerisinde kampanya, sadece ABD’de 1100 kez TV kanallarında haber oldu.
 • 1 yıl boyunca siteyi ziyaret etmesi hedeflenen 400.000 tekil ziyaretçi rakamına 30 saat içerisinde ulaşıldı.
 • Site ziyaretçi sayısı 2. günde 1 Milyon kişiye ulaştı.
 • 1 Milyon ziyaretçi sitenin serverlarını çökertti.
 • Hemen Server sayısı arttırılması ve sitenin yayına girmesi tekrar sağlandı
 • Site 48 saat içerisinde sadece Facebook’tan 336.000 ziyaretçi aldı
 • Twitter hesabı (@Queensland) 10 binin üzerinde takipçiye ulaştı.
 • 22 Şubat 2009 son başvuru tarihinden itibaren oylamalar başladı ve 18 Mart 2009′a kadar 423.000 kişi(210.000′i ABD’den) ilk 50 ye kalacak adayları belirlemek için oylarını kullanmıştı bile.
 • Yine 18 Mart’a kadar siteyi ziyaret eden kişi sayısı 6.7 Milyon kişiye (1.7 Milyonu ABD’den) ulaşmıştı. Bu ziyaretçiler sayesinde site 11 Milyonun üzerinde gösterim aldı.
 • Kampanya süresi boyunca sadece ABD ve Kanada’da bütün medya kanallarında kampanya 627 Milyon kez gösterildi.
 • Bugün(13 Ekim 2010) itibarı ile kampanyanın Youtube Kanalı 111.969 kez ziyaret edildi ve içerisindeki videolar 1.550.506 defa izlendi.

Küçük bir bölgenin turizm bürosuna bile çok gelebilecek $1.2 Milyon luk öngörülen bir bütçeye ile başlatılan kampanya bütün dünyada yüksek ses getirdi. Geri dönüşümlere bakıldığında $100 Milyon’un üzerinde değeri olan medya ve basın gösterimini edindi. Kampanya’nın ses getirmeye başlamasının hemen akabinde havayolları Sydney’den bölgeye direkt uçuşlar başlattı. Amaçlanan bölge tanıtımı fazlasıyla yapıldı ve bölgenin en önemli gelir kaynağı olan turizm gelirlerinde ülke genelinde düşmesine rağmen bölgede %20 oranında artış oldu. Kampanya’dan sonra Avustralya turlarının %50sine bölgeye yapılacak bir gezi eklendi.

Neydi Bu Kampanyayı Bu Kadar Popüler Yapan?

Yukardaki resimden de görüleceği üzere, planlama ve uygulama aşamalarındaki ahenk, farklı düşünme (lateral düşünme), özgün olma, klasik medya ve sosyal medyanın doğru şekilde beraber kullanımı, hazırlanan içeriğin kalitesi, kullanıcıların bu içeriğe katkı yapabilmeleri (user generated content), markalaşma anlayışının bir bütün içerisinde işleyişi, ölçümlenebilen geri dönüşüm modeli yaratma gibi birçok etkenler bu kampanyanın başarısında ayrı ayrı öneme sahip.

Sizler de reklam veya tanıtım kampanyalarınızın sosyal medyada da ses getirmesini düşünürken, yukardaki örnekte de olduğu gibi planlı ve doğru şekilde işin uzmanları ile hareket etmeniz halinde başarıya ulaşamamanız için hiçbir neden yoktur. Bu konular dikkate alınmazsa, sosyal medyanın gücü sayesinde çok kısa bir sürede hedeflenen etki yerini beklenmedik tepkiye dönüştürebilir ve geniş kitlelere uzun süre akıllarda kalacak yanlış mesajlar verebilirsiniz.

2 thoughts on “Sosyal Medya Pazarlamasında Etkileyici Bir Kampanya: Best Job in the World

 1. Taci Yalçın

  Aslında kullanılan araçlar bakımından çoğu kampanyadan farksız. Kampanya bence de “en” iyisiydi şimdiye kadar yapılanların fakat süreç ve işleyiş olarak geleneksel medya torpilinin de etkisini gözardı edemeyiz. Hangi kampanyayı ilk iş olarak Reuters duyuruyor :)

  Yazı için de teşekkürler, arkasındaki bazı gerçekleri bilmiyorduk, sayenizde öğrenmiş olduk. Çok değerli bilgiler.

  Reply
 2. Volkan Kırtok Post author

  Taci değerli yorumun için teşekkürler.

  Eski bir örnekti ama yine de buraya taşımak ve haberdar olmayan başka kişilere de iletmek istedim.

  Sen, ben, bizler yani bunun aslında buram buram o bölgenin tanıtımına yönelik bir kampanya olduğunu bilenler bu işe alım hikayesinin neden yapıldığını hemen anladık ama inan birçok kişi(ziyaretçilerin ve adayların çoğu) sadece o yüksek maaşa ve işin güzelliğine ve kolaylığına odaklandı.

  Aslında kullanılan araçlara bir de şu gözle bakıldığında; işe başvuru email veya herhangi bir kariyer mecrası ile değil de kendini anlatan 60 sn. bir videoyu kampanyanın web sitesine yüklemen, bu yüklenen başvuru videolarının internet sayesinde halka açıklığı ve halkın seçim sürecine oyları ile dahil olmasının sosyalliği açısından baktığında, herhangi bir kampanyadan hele de bir işe alma sürecinde bugüne kadar yaşanılanlardan çok farklıydı.

  Bu aslında bir tanıtım kampanyası olarak lanse edilmedi, bu bir işe alım ilanıydı. Sitede o bölgenin tanıtımı adaylara yapılıyordu ve tabi siteyi ziyaret edip aday olmayanlara da bu tanıtım yapıldı. İşte hedeflenen asıl etki de buydu.

  Reuters hergün birsürü haberi dünyaya geçiyor ama bence Associated Press’te çalışan yetkiliyi tebrik etmek gerekli, bu haberin diğer işe alım haberlerinden farklı bir kültürde hazırlandığını fark edebilmesi sayesinde bu kadar çok kişiye ulaştı.

  Bu tarz yüksek ses getirmiş sosyal medya kampanyalarını ilerleyen günlerde blogumda paylaşmaya çalışacağım.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>