Polaroid Fotoğraf Makinesi

Muhtemelen yaşı 25 ve üstü olan insanlar için Polaroid kelimesi birçok anıyı canlandırmaya yeterli. Eskiden neredeyse her evde bir Polaroid fotoğraf makinası vardı. Gerek inovasyon gerekse pazarlama olarak Polaroid dünyada birçok ilke imza atmış bir marka.

Peki dünyanın neredeyse her ülkesinde bir dönem marka olmuş, fotoğraf makinası denince akla ilk gelen, böylesine büyük bir marka bugün neden piyasada yok?

Gelin Polaroid’in hikayesini kısaca hatırlayalım.

Polaroid’in Hikayesi – Satır Başları

  • 1937 yılında ABD’nin Massachusetts eyaletinde Edwin H. Land tarafından kuruldu.
  • 1972′de ilk fotoğraf makinesi ve filminin entegre olduğu SX-70 ürününü piyasaya sürdü.
  • 2001 Ekim’de iflasını açıkladı ve isim hakkı dahil olmak üzere kalan varlıkları satıldı.

Polaroid dünyada en çok kullanılan fotoğraf makinesini üretirken 20 yıl gibi kısa bir sürede neden iflas etti?

Polaroid’in yaptığı hataları ve hikayesinin tamamını anlatmak saatler alabilir, ancak bir cümle ile özetlemek gerekirse; Polaroid, doğru yaptığı iş olan inovasyondan uzaklaşıp, bilmediği üretim işine girdi ve teknolojik yenilikleri takip edemedi. Bu nedenle dünya devi bir markanın sonu çok kısa bir sürede geldi.

Gelecekte İflas Edecek Firma Modeli

Bugün dünyada birçok firma interneti ve teknolojiyi gereği kadar yakından takip etmiyor ve yatırım yapmıyor. Halen internete ve gelişen teknolojilere alternatif dağıtım kanalı gözüyle bakan firmalar er ya da geç bunun cezasını çekecekler.

Her ne sektörde olursanız olun, internet gibi yeni teknolojilere yaklaşımınızda, Polaroid örneği daima aklınızda bulunsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>