Pazarlamada Basitlik Kuralı ve Bir Örnek: Tereyağı Testi

Biz pazarlamacılar kampanyalarımız için strateji geliştirirken birçok nokta üzerine yoğunlaşır ve “Mesajımızı en doğru şekilde nasıl iletiriz?” sorusunun cevabını ararız. Birçoğumuzun çok defa atladığı fakat kampanyalarımızı birçok kez başarıya ulaştıran ve değişmeyen bir kural vardır ki; o da “Basitlik (Simplicity) Kuralı”dır.

Pazarlama ve reklamcılıkla alakalı birçok referans kaynakta da görebileceğimiz gibi “Basitlik Kuralı”ndan çok uzaklaşmayan kampanyalarda verilen mesajlar geniş kitleler tarafından daha hızlı şekilde anlaşılmaktadır. Aynı zamanda bu mesajlar daha uzun süre akılda kalmaktadır.

Başarılı reklamların genelde hep yalın olanlar olduğunu ama asıl zor olanın bu yalınlığı yakalayabilmek olduğunu bizlere hatırlatan, reklamcılık sektörünün önemli isimlerinden Pelin Özkan‘ın röportaj videosuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

İşte bu doğrultuda düşünülerek hazırlanan bir ürün değerlendirmesini sizlerle paylaşmak ve ne demek istediğimi güzel bir örnekle sizlere anlatmak isterim.

Qualcomm Snapdragon S4 Karşılaştırmalı Değerlendirme Testi

3G ve next-generation mobil teknolojiler konusunda dünyada önde gelen markalardan birisi olan Qualcomm, Snapdragon S4 akıllı telefonlarında kullandıkları işlemcinin başarılı bir işlemci olduğunu anlatmak için basit bir yöntem seçer.

Snapdragon S4 te kullanılan işlemcinin başarısını, ürünün rakiplerine göre daha az ısındığını göstermek istenir ve bunun için ısınmayı tereyağı kullanılarak gösterirler.

Uzun ve sıkıcı ürün değerlendirme yazıları ile üründe kullanılan işlemcinin ne kadar gelişmiş olduğunu teknik şekilde yazarak anlatmak yerine bu eğlenceli tereyağı testi videosu ile bizlere ulaşma yolu pazarlamada basitlik kuralı için güzel bir örnektir.

Tereyağı Testi ile Karşılaştırmalı Ürün Değerlendirme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>