İsveç’in Twitter Deneyi

Twitter’daki @Sweden hesabı Aralık ayından beri bir deneye hizmet ediyor. VisitSweden’ın CEO’su Thomas Brühl, “İsveç markasına kimse İsveç halkından daha fazla sahip değil. Bu girişim ile İsveç’in nasıl bir yer olduğunu dünyaya gösteriyoruz.” açıklamalarında da görebileceğimiz üzere Turizm konusunda daha fazla talep görmek için benim de çok ilgimi çeken bu deneyi devam ettiriyorlardı. Lakin hesabın bu haftaki sahibi Sonja Abrahamsson‘un attığı tweetlerdeki aşırı dozdaki kişisel görüşler ve ırkçı söylemler nedeniyle konu dünya medyasının da ilgisini çekti. New York Times’ın konuyu gündeme taşıması ile tüm dünyanın gözü bu deneyin üzerine çevrildi.

Demokrasi konusunda birçok dünya ülkesine göre ileri seviyede bulunan Kuzey Avrupa ülkelerinden İsveç’in bu tutum karşısında nasıl bir yol izleyeceğini hep birlikte göreceğiz ama şunu belirtmeliyim ki konunun dünya gündemine taşınmasına rağmen şuan için hesabın sahibi hala aynı kişi. Hesabı bu hafta yöneten Sonja’nın attığı tweetlerin bazılarını sizlerle yorumsuz şekilde paylaşmak isterim:

Daha Katılımcı Bir Sosyal Medya Yönetimi

Bildiğiniz gibi blogumda İnternet sektörü ve dijital pazarlama eksininde paylaşımlarda bulunmaktayım ve beni atılan tweetlerin içeriği pek ilgilendirmiyor. Bu konuyu bloguma taşımama neden olan konu ise bu deneye duyduğum ilgi. Gerçekten de bir ülkeyi en iyi kendi vatandaşları anlatabileceği gibi bir markayı da en doğru şekilde kendi kullanıcıları anlatacaktır.

Bu deneyin benzerlerini ülkemizde de görme fikri beni şimdiden çok heyecanlandırdı. Peki ya sizler ne dersiniz?

One thought on “İsveç’in Twitter Deneyi

  1. Kasım Rize

    Bence güzel bir uygulama olmuş fakat bunun yapmak kopyacılıktan ibaret olacak bunun yerine başka bir tanıtım yapmak bence daha mantıklı sosyal medya uzmanları ile görüşülüp yeni bir fikir ortaya konulabilir.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>