iPhone Fotoğraflarınız ile Para Kazandıran Uygulama: Foap

Çektiğiniz fotoğrafları internet üzerinden satarak para kazanmanızı sağlayan istockphoto.com gibi stok fotoğraf siteleri uzun zamandır hayatımızda var. Birçok fotoğraf sanatçısı için de stok fotoğrafı satmak ciddi bir gelir kapısı.

Cep telefonu kullanımının yaygınlaşması ile fotoğraf çekmek her geçen gün hayatımızda daha fazla yer kaplıyor. Akıllı telefon üreticileri de fotoğraf çekme kültürünün giderek yaygınlaşmasını görerek yeni çıkardıkları her modelde kamera özelliklerini sürekli geliştiriyorlar. Çektiğimiz bu fotoğrafları hızlı şekilde düzenlememizi sağlayan instagram gibi uygulamalar ile de mobil cihazlarımızla fotoğraf çekmek giderek daha da keyifli bir hal aldı.

Mobil uygulama geliştirici İsveç firması FOAP AB de akıllı telefonların bizlere kazandırdığı bu alışkanlığı görerek Foap adını verdiği bir iphone uygulaması geliştirdi. Aslında stok fotoğrafçılığı iş modelini iphone camiası için uyarladılar da diyebiliriz.

Foap ile iPhone’da Fotoğraf Çekerek Para Kazanma:

Foap uygulamasını iPhone’unuza indirerek bir hesap oluşturduktan sonra iphone’da çektiğiniz fotoğrafları uygulamaya yüklemeniz ve daha çok kişiye ulaşması için doğru şekilde etiketlemeniz gerekiyor. Foap fotoğrafların tanesini 10 Amerikan dolarına satıyor ve fotoğraf sahibine her satış başına 5 dolar ödeme yapıyor. Aynı fotoğrafın her satışında fotoğraf sahibine 5 er dolar ödenmeye devam ediyor.

Şirketler veya tasarımcılar da 10 dolar vererek satın aldıkları fotoğrafların telif haklarını alarak kendi mecralarında kullanım iznini ellerine geçirmiş bulunuyorlar.

Foap’un fotoğraf sahiplerinden sadece bir önemli isteği var. Foap, iPhone’larınız ile çektiğiniz fotoğrafların sadece ham hallerini uygulamaya yüklemenize izin veriyor. Yani filtrelerle değiştirilmiş fotoğraflarınızı Foap’a satılmaları için ekleyemiyorsunuz.

Uygulamanın geniş kitleler tarafından ne kadar sıklıkla kullanacağını görmemiz belki biraz zaman alacak ama kazan kazan yöntemi ile geliştirilmiş bu iPhone uygulamasının tutmaması için şimdilik bir neden göremiyorum. İlk fırsatta test etme amaçlı ben de birkaç fotoğrafımı uygulamaya yükleyip sonuçlarını yine bu blog yazısı üzerinden sizlerle paylaşıyor olurum.

Güncelleme:
Foap’tan bugün gelen bir e-mail ile ilk satışımı yaptığımı öğrendim.İlk açtığım zamanlarda eklediğim 8-10 fotoğraftan sonra fotoğraf eklemeyi bırakmıştım. Satış ile birlikte Foap’u test etme amaçlı bugün 2 fotoğraf daha ekledim ve eklediğim fotoğraflar şuanda onay sürecindeler. Gelişmeleri bu yazıyı güncelleyerek sizlere aktarmaya devam edeceğim.

Mailin ekran görüntüsü şu şekildedir.
Foap Satış

2 thoughts on “iPhone Fotoğraflarınız ile Para Kazandıran Uygulama: Foap

 1. Sezal

  Merhaba,
  Yararlı bir yazı olmuş. Yazılanlara ek olarak filtrelenmiş ve fotoğraf makinesiyle çekilmiş fotoğrafları komunite şu an kabul etmekte (iPhone aracılığıyla upload edilmek zorunda). Muhtemelen en başta böyle bir uygulamaları vardı ve sonradan değiştirdiler.

  Reply
  1. Volkan Kırtok Post author

   Teşekkürler yorumunuz için. Ben yazıyı yazdığım zaman kabul etmiyorlardı, hatta bizzat denemiştim ama fotoğraf oynanmış olduğu için izin verilmemişti. Bence de gereksiz bir uygulama idi, kaldırmaları güzel olmuş.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>