İnternet İçerik Paylaşımının Son 5 Yılı – [Infographic]

Bundan 5 sene önce dünya genelinde internet kullanıcı sayısının 100 milyonu geçmediği ve günümüzde bu sayının 1.2 milyar civarında olduğu düşünüldüğünde, internet kullanımının hayatımızdaki hızlı ilerleyişini daha açık görmemiz mümkün. İnternetin her geçen gün daha da sosyalleşmesi ve iletişimin çok yönlü olmasıyla başarılı şekilde üretilen web içerikleri farklı mecralarda hızlı şekilde yayılarak, daha geniş kitlelere ulaşıyor.

Sosyal paylaşım hizmetleri veren en büyük firmalardan biri olan AddThis‘in yayınladığı aşağıdaki infographic ile son 5 yıl içerisinde insanların hangi mecralarda hangi tür içerikleri nasıl paylaştıklarını gösteren istatistikleri bizlerle paylaştı.

Bu araştırmadan göze çarpan bazı detaylar şöyle:

  • Genelde içerik paylaşımları sabah 09.30 itibariyle başlıyor
  • Paylaşılan içeriklerdeki linklere tıklayanların %75 i paylaşımın yapıldığı gün bu linklerdeki içeriği ziyaret ediyor
  • Paylaşımdaki linkleri ziyaret edenlerin birçoğunluğu bu eylemi paylaşımdan sonraki ilk 2 dakika içerisinde gerçekleştiriyor.
  • Kopyala-Yapıştır yöntemi ile içerik paylaşanların sayısı, paylaş butonu kullanarak paylaşanlardan 10 kat daha fazla
  • 2011 yılında 1.2 milyar insan, 10 milyon farklı domaini, 70 farklı dilde paylaştı.

Son 5 yılda internette içerik paylaşım araştırmasını daha detaylı şekilde incelemeye başlamadan önce 2010 yılında internet içeriği paylaşım istatistiklerini içeren infographic’e bu linkten ulaşabilirsiniz.

5 Yılda İnternette İçerik Paylaşımı

One thought on “İnternet İçerik Paylaşımının Son 5 Yılı – [Infographic]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>