Bir Girişimcilik Tarzı Olarak İhtiyaçlara Odaklanan Projeler Üretmek

İçimizdeki girişimciyi dizginlemek, gerçekten de kendini seri girişimci olarak gören herkesin en çok vakit ayırdığı konuların başında. Sürekli yeni bir şeyler üretme arzusu ve heyecanını benim gibi içinde barındıran girişimci sayısının hiç de küçümsenemeyecek sayıda olduğunu tahmin ediyorum.

Bana sorarsanız girişimcilikte başarı getirecek 2 ana konu var. Birincisi çıkış noktanız diğeri ise gidiş tarzınız. Çıkışı sağlam yerden yapamayan girişimcilerin gözlemlerim kadarıyla malesef çok azı başarılı oluyor. Yapılan çıkış noktalarındaki riskleri en aza indirmek için sizlerle her zaman garanti olan bir yöntem önermek isterim: “İhtiyaçlara Odaklanan Projeler Üretmek

İhtiyaçlara odaklanan proje üretme fikri kulağa her ne kadar basit gibi gelse de aslında projenizin başarısında ya da başarısızlığında büyük önem taşıyacak olduğundan doğru analiz edilmesinde ve üzerine ciddi kafa yorulmasında fayda var. Bu noktayı bir takım başka sorularla da desteklemek ve projenizin yeteri kadar ticari değere ulaşıp ulaşmayacağından emin de olmanız gerekmektedir. Yani tabiri caizse projeniz, uğraştığınıza değecek büyüklükte mi, emin olmanız lazım. Çok niche bir grubun ihtiyaçlarına odaklanmanın bazen ticari değeri olmayabiliyor ve sonunda aslında o pazarın hepsini bile ele geçirseniz yine de zarar edeceğiniz gerçeği ile karşılaşıyorsunuz. Dikey bir alan seçecek girişimci adaylarının genelde atlanan bu gerçeği göz ardı etmemeleri gerekli.

Benim fikrime göre girişimci adayları bir girişim yapmak için kendisinin ve yakın çevresinin en çok ihtiyaç duyduğu eksikliklere odaklanmasıyla hem en az riski alıp hem de ellerindeki sermayeyi doğru kullanıp, girişimlerinde başarılı olma ihtimallerini bu şekilde arttıracaklardır.

İhtiyaçlara odaklanan proje üretme konusunda, kendinizi zayıf görüyorsanız bunu hiç kafanıza takmayın. İhtiyaçlara odaklanabilmek ve bunlardan yeni bir girişim fikri çıkarabilmek aslında bir yaşam tarzı gibi gözükse de sonradan da öğrenilebiliyor. Bu yolda başarıya gitmeniz için reçetenizi geliştirip, fayda sağlayacağını düşündüğüm görüşlerimi listelemek isterim:

 • “Küçük adımlar atın ve küçük ihtiyaçları bulmaya çalışın.”
 • “X olsaydı…. Y yapmak mükemmel olurdu.” gibi cümleleri düşünürken mutlaka kullanın
 • En yakın çekirdek çevrenizden fikrinizle ilgili en sert eleştirileri alın ve değerlendirin.
 • Fikirleri bir ürünle ve/veya bir hizmetle birleştirmeye ve bağdaştırmaya çalışın.

Yukarıdaki tarzı kaptıktan sonra aşağıdaki ipuçları ile ortaya çıkan fikirlerinizi sağlamlaştırmak ve somutlaştırmak için birkaç yol gösterici adımı da paylaşmak isterim. Sizlerle paylaşacağım aşağıdaki 10 yöntem ortaya çıkaracağınız ürün veya hizmeti sıfırdan düşünürken, işinizi mutlaka kolaylaştıracaktır.

İhtiyaca yönelik fikir ve proje üretmede yardımcı olacak 10 yöntem

 1. Bir ürüne ekstra değer katarak yeni bir ürün ortaya çıkartmak: Normal otomobil varken spor oto çıkartmak buna bir örnek ya da jean kumaşı bulunduktan sonra farklı renklerde jean kumaşları yapmak!
 2. Bir ürünü veya hizmeti sadeleştirerek yenisini bulma: Pegasus, normalde alıştığımız ikramları içeren uçuşları sadeleştirerek ihtiyacımız olan daha ucuza uçmak eylemini gerçekleştirmeye çalışarak ülkemize yurt dışında uygulanan yeni bir uçuş anlayışı getirdi.
 3. Ürünleri birleştirerek yepyeni ürünler ortaya çıkartma: Günümüzde cep telefonları hem telefonu hem de kamera ve diğer birçok ürünü birleştirerek oluşturulmuşlardır. Yine All-in-one printerlar da fax, printer, scanner ve fotokopi makinelerinin birleşmesi ile oluşan ürünlerdir.
 4. Ürünleri ayrıştırıp sadeleştirerek yeni ürünler ortaya çıkartma: Hayat sigortası aslında yapacağınız kazaları da kapsarken ortaya çıkarılan ve sadece kazaları kapsayan ferdi kaza sigortaları buna çok güzel bir örnektir.
 5. Yer değiştirerek yeni ürünler ve hizmetler ortaya çıkartma: Bir bölgede popüler olmuş bir ürün veya hizmeti alıp biraz yerelleştirdikten sonra başka bir bölgede hizmete sunmak. Aklınıza hemen başka ülkeden birşey getirmek gelmesin. Kendi ülkenizin farklı şehirlerinden birşeyleri getirerek başarı daha kolay yakalanır. Mesela çiğköftenin tüm yurda yayılması ya da Adana kebabın, antep baklavasının her ile yayılması. Ya da klasik oto ile gelin arabası yapma fikri İstanbul’da başlatılan ardından tüm yurda yayılan bir hizmet. Ya da Avm’deki yemek tepsileri içerisine reklam almak da ilk olarak İstanbul’da başlatılmıştır.
 6. Tüm Pazara Yayma: Aslında bazı ürünler ve hizmetler belirli niche pazarlarda varlar ama tün pazara henüz açılmamışlar. Mesela sızma zeytin yağı ilk çıktığında sadece belirli şarküterilerde satılırken, bu ürünün tutacağına yönelik inançla onu ilk olarak tüm süpermarketlere yayan kişinin akılcı davranışı.
 7. Dar Alana Yayma: Eskiden tv kanalları herkese açıktı ve kablolu yayınların ve ardından dijital yayınların çıkması ile farklı ilgi gruplarına yönelik belirli kanalları barındıran paketler yaparak yepyeni ürün ve hizmetler ortaya çıkmıştır. Aile paketi, dizi paketi, spor paketi gibi.
 8. Büyük düşünüp tüm segmente yönelme: Aslında belirli bir grubun ihtiyaçlarına yönelik bir ürün veya hizmet bulmaya çalışmak yerine o hedef kitlenin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya soyunma. Ev aletleri üretmek için yola çıkan Arçelik, Tefal, Profilo vs. gibi markalarımız.
 9. Özelleşme ile Hizmet Kalitesini Arttırarak yeni ürün ve hizmetler yaratmak: Kesinlikle fark yaratmanızda faydası olacak bir yöntem. Gömlek eskiden büyük mağazalarda veya erkek markalarının mağazalarında satılırken, özel dikim gömlek mağazaları açarak ürün ile birlikte know-how ve ilgi&alaka da ekleyerek yepyeni bir mağazacılık yaratılmış olur. Bu maddeyi 7. maddeden ayıran en büyük etken hizmet kalitesinin gözle görülür şekilde artıyor olmasıdır.
 10. Fiyat odaklı rekabete dayalı yeni ürün ve hizmetler yaratma: Bazen yepyeni bir ürün ve/veya hizmet ihtiyacı yerine aynı ürünleri daha ucuza veya pahalıya alma ihtiyacı içerisinde olan kitleler vardır. Bu gibi durumlarda aynı ürün ve hizmeti farklı fiyatlarla üreterek farklı kalitelerini sunarak da o ihtiyaçlara çözüm sunmuş olunur. Aynı tekstil grubunun farklı fiyat politikaları içeren farklı markaları yaratması buna bir örnek olabilir.

Belirli bir zaman sonra yukarıdaki reçete işinize yarayacak ve sizler de ihtiyaçlar üzerinde fikir üretmeye ve destek görmeye başlayacaksınız.

Peki neden başarılı olmuş projeler varken biz daha küçük ihtiyaçlara odaklanıyoruz? sorusu muhtemelen bu süreçte arada bir aklınıza gelecektir. Aslında buna vereceğiniz her mantıklı cevap sizi başlangıçta daha küçük gördüğünüz projenize daha da yaklaştıracaktır. Ben bu kısmı size bırakıyorum ve kendi mantıklı cevaplarınızı vermenizi istiyorum.

Şimdi sizlerle yukarıda anlattığım doğrultuda yola çıkmış ve başarılı olmuş hatta bazen inovasyon bile yapmış 3-4 farklı girişim/proje/ürün/hizmet örneğini paylaşmak isterim.

Freewheel Tekerlekli Sandalye Aparatı:
freewheel21Eğer yakın çevrenizde, tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olan bir arkadaşınız veya akrabanız varsa tekerlekli sandalyelerin ön tekerlerinin küçük olmasından kaynaklı düz olmayan yerlerde ilerleme sorunu olduğunu muhtemelen bilirsiniz veya belki de gözlemlemişsinizdir. İşte bu sorunu gören birileri Freewheel isimli bu ürünü üretmiş ve böylece yüzbinlerce insanın ihtiyacına da çözüm bulmuş. Aşağıdaki videoda ürünü yakından görebilir ve aslında birçok fayda barındıran, ihtiyaçtan doğan bir buluş olduğu konusunda birlikte hemfikir olabiliriz.

Mom Corps
Allison-OKellyÇalışan bir annenin kendi ihtiyacından yola çıkarak tüm annelerin çocuklarına, işlerinden daha fazla vakit ayırmalarını amaçlaması ile oluşmuş bir girişim örneği. Mom corps kısa sürede başarılı olmuş ve ciddi cirolara ulaşmıştır. Hikayesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yemeksepeti ve Çiçeksepeti
ciceksepeti-emre-aydinHer iki sepet projesi de yemek ve çiçek sipariş verme ihtiyacımızdaki eksikleri gidermeleri açısından örnek projeler içerisinde rahatlıkla yer bulabilirler. Aşağıdaki Yemeksepeti.com’un son reklamının videosu biraz abartı da olsa eskiden yemek siparişi vermenin zorluklarını gözler önüne seriyor. Çok benzer eksiklikler özellikle şehir dışına verilen çiçek siparişlerinde de yaşanmaktaydı.

MomfortBaby Ergonomik Kanguruları
momfortbaby
Çağdaş Kocamangil’in hikayesi de yine bir ihtiyaçtan doğan girişimcilik örneği. Bel fıtığı nedeniyle bebeğini kucağında taşıyamaması ve buna çözüm aramaya başlaması ile Momfortbaby markası doğmuş.

3 thoughts on “Bir Girişimcilik Tarzı Olarak İhtiyaçlara Odaklanan Projeler Üretmek

 1. Kasım Rize

  Yemek sepeti sahibinden gibi siteler bu ülkede oldukça ileri işler yaptılar fakat doruktamı yaşadıklarını sanıyorlar bilinmez daha ileriye getirmek adına yenilikler getirmeleri gerekir yaratıcı fikirler olmazsa onlarda kaybolur giderler. Devran hep böyle sürüp gitmez.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>