E-Posta Pazarlamasında Başarılı Örneklerin Ortak Özellikleri

Hepimiz hergün onlarca e-posta alıyoruz ve neredeyse tamamına yakınını okumadan siliyoruz. Birçok gönderen firma bu işi doğru yapamadığı için çoğu zaman bizleri markalarından soğutmaya kadar götüren yanlış yöntemler uyguluyorlar. E-Posta ile Pazarlama doğru yapıldığı takdirde kurumunuza birçok avantaj sağlayacağı kesindir.

Sizlere uzun uzun e-posta ile pazarlama nasıl yapılır? konusunu anlatmak yerine, 2 başarılı e-posta örneğini paylaşmak ve başarılarında barındırdıkları ortak özelliklere değinmek istiyorum. (Zaman içerisinde başka başarılı örnekler gördükçe bu listeyi genişletebilirim, veya sizler de bana bu örnekleri iletebilirseniz memnun olurum.)

Kısa kısa başarı getiren bu ortak özellikleri tanıyalım,

 • E-Posta Gönderim Sıklığı
  E-mailing yapmaya başlamadan önce kendinize sormanız gereken ilk soru: Müşterilerle ya da potansiyel müşteriler ile neden e-posta ile iletişim kurmalıyız? olmalıdır. Bu soruya vereceğiniz mantıklı cevaplarınız var ise sonraki adım doğru bir gönderim stratejisi oluşturmaktan geçiyor. Gönderim stratejisi oluştururken ilk dikkat edeceğiniz konu gönderim sıklığıdır. Bu sıklığı ayarlamada yapılan yanlışlar bütün kampanyanızın başarısını etkilemektedir.

  Çok sık gönderim yapılmaması gerektiği artık birçok profesyonel tarafından bilinmektedir. Ama yine de hala doğru cevaba ulaşılmakta sıkıntı yaşıyorsanız ilk olarak kendinizi gönderdiğiniz kişinin yerine koymak ile işe başlayabilirsiniz. Hayatınızda bir defa ilişkiniz olmuş bir kurumdan hangi sıklıkla haber almak istersiniz?

  Gönderim sıklığını belirlerken göndereceğiniz listeyi iyi ayıklamanız ve ayrıştırmanız gerekiyor. İlişki düzeyinize göre sınıflara ayırmak hatta ilişki çeşitlerine göre sınıflara ayırmak ve her ayrı listeye farklı gönderim stratejileri uygulamak gereklidir. Bu stratejileri başka bir yazıda derinlemesine inceleriz.

  Gönderim sıklığında anlatmak istediğim en etkili yöntem “Söyleyeceğiniz bir şeyleriniz varsa gönderim yapmak”. Yöneticiniz mutlaka her gün mailing yapılmalı dese bile o gün mail listenizin ilgisini çekebilecek içeriğiniz yoksa yapmamanız sizin faydanıza olur. Başarılı mailing içeriği nasıl olmalı? konusunu da yine ayrı bir blog yazısında işlemek daha faydalı olur.

 • Satış Odaklılık Yanılgısı
  Genelde yollanan maillerin birçoğu sadece ürün ve hizmetlerden bahseder. Ve bir süre sonra gönderdiğiniz kişide bir sıkkınlık yaratması muhtemeldir. Gönderim listeniz ile yaratacağınız ilişki ürünlerinizden öteye geçmeli ve bir ilişkiye dönüşmelidir.

  Düşünsenize mahallenizde yılda 2-3 defa ayakkabı aldığınız bir ayakkabıcı var ve önünden her geçtiğinizde yani size her ulaştığında koşarak yanınıza gelip: “-abla bu ayakkabı geldi, fiyatı şu kadar sonra bu sandaletin şu renkleri var, derisi şundan yapılmış.” diye size sadece ürünlerinden bahsediyor. Koşarak kaçacağınız konusundan hemfikirsek aslında o esnafın sizi gördüğünde gerçekten nasıl davrandığını birlikte tekrar hatırlayalım: “-Ablacım nasılsın? Uzun zamandır yoksun iyisinizdir vs. vs. Gel buyur bir çayımızı iç, dinlen istersen veya torbaların bizim dükkanda kalabilir sen çarşıdayken vs. vs. dedikten sonra haftaya da yeni mallar gelecek bir uğra istersen” deyip sizi uğurlar. Ayak üstü sizle kurduğu iletişimde sadece tek defa üründen bahsetti farkındaysanız.

  İşte mailingde de iletişim kurup, satış odaklılığından uzaklaştığınız zaman kazanacağınızdan şüpheniz olmasın!

 • IBS Mailing Örneği:
  İstanbul Business School ile ilişkim bir defa bir eğitimleri için fiyat almamdan ibaret, bir defa da dijital pazarlama ile ilgili bir eğitimlerine dinleyici konuk olarak davet etmişlerdi galiba ama ondan bile %100 emin değilim, neyse. Onun dışında firma hakkında çok genel bilgiler dışında hiçbir bilgim ve ilişkim yok.

  Fiyat alırken mailimi de istemişlerdi, çok sık mail atarlarsa nasılsa unsubscribe yaparım diye vermiştim. Zaman içerisinde gönderimleri genelde fiyat istediğim o eğitim çerçevesinde oldu ve sıkmadılar. Şimdi de arada eğitimleri dışında ilgimi çekecek başka mailler atmaya başladılar. Bugün bir tane daha bilgilendirici mail geldi ve daha başlıktan içinde güzel birşeyler olduğu farkediliyordu, açınca da aşağıdaki mail çıktı.

  IBS Mailing Örneği

  Evet gördüğünüz gibi bana faydası olacak bir içerik ve yaşadığım bir sıkıntı ile ilgili başarılı bir video var mailin içerisinde. Hemen tıkladım. Gittiğim landing page de gayet başarılı idi ama ona da landing pagelerle ilgili başka blog yazılarında değiniriz.

  DomainBulten.com Mailing Örneği:
  Domain Bülten galiba alanadlari.com kurucularından Okan Yıldırım‘ın yönettiği bir mailing list. ülkemizde Domain biriktiren veya domainlere ilgi duyan herkesin üye olduğundan şüphem yok. Her mailini açıp okuduğum nadir mailing örneklerinden. Her mailleri özenle yazılıyor ve içlerinde öğrenebileceğim birçok bilgi mevcut. Hem sektörde neler oluyor maillerden takip edebiliyorum hem de her hafta sektörden önemli kişilerle ilgili bilgiler, röportajlar ve makaleler de barındırıyor. Aşağıdaki örnekte çok uzun olan maillerinin başlangıç kısmını görebilirsiniz. Üye olmak isterseniz de domainbulten.com ‘dan mail listesine üye olabilirsiniz.

  Domain Bülten Mailing Örneği

  2 mail örneği de beni yakalamış ve yukarıda anlatmaya çalıştığım birçok şeyi içlerinde barındırıyor. Umarım bu yazıda anlattıklarımın e-posta pazarlama stratejilerinize faydası olur.

8 thoughts on “E-Posta Pazarlamasında Başarılı Örneklerin Ortak Özellikleri

 1. Burak

  Söylediklerinize katılmakla birlikte özellikle domainbulten.com mailinglerini bende çok başarılı buluyorum. Hatta domainbulten’in verdiğiniz son mail çalışmasında ilk defa mailinglerden satın alım gerçekleştirmiştim.

  Reply
  1. Volkan Kırtok Post author

   Bu konuda benzer düşünceleri paylaşan başka kişileri görmek beni memnun etti. Teşekkürler Yorumunuz için.

   Reply
 2. Pingback: Başarısız E-Posta Pazarlaması Örnekleri

 3. Sertan

  Konuyla çok alakalı olmasa da IBS’nin emailde göndermiş olduğu video içeriğini merak ettim, nasıl ulaşabilirim? :)

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>