En Ünlü 4 Başarısızlıktan Çıkarmamız Gereken Önemli Dersler

Genelde blogumu dijital pazarlama, internet ve e-ticaret sektörü ekseninde tutmaya gayret ediyorum ama bazen bazı konular ve örneklerle karşılaşıyorum ki, yazmadan ya da değinmeden edemiyorum.

Dün bir video ile karşılaştım ve videoda dünyada ses getirmiş önemli 4 başarısızlıktan bahsediyordu. Her ne kadar başarılı olanlar hayatta hep daha çok ilgi çekse de bu 4 başarısızlık içerisinde o kadar önemli dersler barındırıyordu ki ben de bu 4 dersi sizlerle paylaşmak istedim. Video CNN ve Buzzfeed.com ortak yapımı ve bu linke tıklayarak içeriğin orijinaline ulaşabilirsiniz.

Video ingilizce ve tahminimce çoğunuz anlayacaktır ama videonun hemen altında çok kısa da olsa içerisinde geçen 4 başarısızlıktan Türkçe bahsederek ingilizcesi yeterli olmayan okuyucuların da bahsedilenlerden faydalanmasını sağlayacağım.

Benim adıma çok değerli 4 başarısızlık dersi oldu, umarım sizler de faydasını görürsünüz.

Videoda Bahsedilenler (Türkçe):

Coca-Cola Örneği:
Dünyanın en büyük markası Coca-Cola’nın 1985′te formülünü değiştirmeye kalkması ve tüketiciden gördüğü tepki ile geri adım atışı. Dönemim şirket başkanının basın toplantısında müşterilerden gelen mektuplara yer vermesi ve üzgünüz hata yaptık demesi. Bazen çok da zorlamamak gerekiyor :)

Sony ve JVC Örneği:
80lerde hemen hemen birçok evde bulunan video kaset oynatıcılardan Sony’nin Betamax formatıyla ilk üretici olmasına rağmen yeni bir format olan VHS(Video Home Standart) yi üreten JVC firmasına liderliği kaptırması. “İlk giren avantajını inovasyon ile kısa sürede başkaları sizden kapabilir.”

Apple’ın MessagePad i 1993′de çıkarması Örneği:
Apple ın 1993 yılında el yazısı ile yazmanızı sağlayan dokunmatik ekranlı Messagepad leri 1993 yılında çıkarması ama ürünlerin o yıllarda pek de ilgi görmemesi. Şimdi düşününce iPad ve iPhoneların atası olan bu ürün o yıllarda ilgi görmedi :) Ürününüz ne kadar iyi olsa da bazen insanlık buna hazır olmayabilir!

Segway Örneği:
Hiç unutmuyorum 2 tekerlekli Segway denen bu aletlerin lansmanı tüm dünyada ses getirmiş ve asrın buluşu denmişti. ABD ürünü o kadar abartmıştı ki günlerce her yerde bu ürün sohbetlerin en başında geldi ama lakin aynı yıllarda internetin yayılması es geçilmişti ve asrın ürünü olarak bu ulaşım aracı gösterilmişti. Şimdi sadece havaalanı ve AVM güvenlik görevlilerinin kullandığı bir ürün olarak kaldı Segwayler :)

Kullandığım görselin sahibi: Alison Farone

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>