E-Posta Pazarlamasında Başarısız Örneklerin Ortak Özellikleri

E-Posta gönderimi ya da diğer adıyla e-bülten gönderimi her zaman söylediğim gibi önemli bir online pazarlama çeşididir. Geçen hafta yazdığım “E-Posta Pazarlamasında Başarılı Örnekler” yazısında paylaştığım görüşlerle örtüşmeyen ve tam tersi doğrultuda e-bülten gönderimi yapan birkaç örneği sizlerle bu yazımda paylaşmak istiyorum.

E-Posta pazarlamasında neden başarısız olunur?

Aslında başarılı e-posta pazarlaması örneklerinde olduğu gibi başarısız örnekler de temelinde belirli ortak özellikler barındırıyorlar. Bu ortak özelliklerin başlıcaları: gönderim sıklığını ayarlayamamak, bir strateji doğrultusunda davranamamak, içerik seçimindeki yanlışlar, satış odaklılıktan uzaklaşamamak ve gönderim yapılan kitleyi tanıyamamaktan geçiyor.

Dijital Pazarlamada bazen iyi yapamadığınız şeyleri yapmamanın, yapmaktan daha çok avantaj sağladığı bir gerçektir.

Neden? diyecek olursanız, gelin sizlere demek istediklerimi birkaç başarısız e-posta pazarlaması örneği ile anlatmaya çalışayım.

Başarısız e-bülten örnekleri

Kariyer sitesi e-bülten örneği:

Kariyer sitelerinin yaptıkları işin önemi açısından altına girdikleri sorumluluk çok fazladır. Her zaman onlar kafamda çok ciddi ve birçok kişi için önem taşıyan bir iş yapmaları nedeniyle diğer birçok internet sitesine göre ayrı değer görürler. Ama malesef bazen onların da bazı nedenlerden dolayı işlerini iyi yapamadıkları zamanlar oluyor.

Neredeyse açıldığı ilk zamanlardan beri üye olduğum Türkiye’nin en büyük kariyer sitelerinden birisinin gönderdiği yanlış e-postalar her zaman dikkatimi çekmekte. Bugün de o e-bültenlerden birisi yine gelince örneği sizlerle paylaşmak istedim.

Dikkat çekmeye çalıştığım nokta bana önerdikleri pozisyonların neredeyse birçoğu ile alakam olmaması. Hayatım boyunca çalışmadığım sektörlerden alakasız pozisyonlar öneriyor. CRM uzmanı değilim ama ellerinde profesyonel hayatımla ilgili bütün bilgileri barındıran bir teknoloji firmasının bundan daha iyi profilleme yapabileceğini bilecek kadar CRM bilgisine hakimim.

Bülten örneğini sizlerle paylaşırken marka adına yer vermememin nedeni ise amacım markayı deşifre etmek değil ve sadece örnek teşkil etmesi açısından bu yazıda yer vermek istemem. Yani maksadım üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil!

Neyse lafı daha fazla uzatmadan örneğe geçmek istiyorum.
e-bülten örneği

Yanlış içerik üretimi ve gönderimi açısından bu kariyer sitesinin e-postası güzel bir örnek teşkil etmekte.

GSM Operatörü e-bülten örneği

Hayatımda en uzun süredir düzenli müşterisi olduğum ve her ay aksatmadan ödeme yaptığım tek firma GSM operatörüm. Tam hatırlamıyorum ama neredeyse 15 senedir müşterileriyim. Her zaman faturalı hat kullandım ve yurt dışında yaşadığım yıllarda dahi faturamı ödeyerek numaranın bende kalmasını sağladım.

Son 3 yıldır da aynı operatörde aynı marka telefonun farklı modellerini kullanıyorum. GSM Operatörlerinin teknolojilerinin %100′üne hakim değilim ama tahminim en azından kullandığım cihazın markasını 3 yılda anlayabilmiş olmalarıdır.

Yukarıda anlattıklarıma rağmen bana başka bir marka cihazın bir aksesuarının fiyatının düştüğünü mail atabilmeleri ilgimi çekti. Başarısız mail örnekleri için spam kutusunu karıştırırken operatörümden gelen hiçbir maili açmadığımı da bu vesile ile fark etmiş oldum. 15 yıldır düzenli her ay bana fatura kesebilmiş ve benimle ilgili birçok bilgiye sahip olan bir markanın bu kadar uzun sürede bana başka hiçbir çapraz satış yapamaması gerçekten de ayrı bir başarısızlık örneği oluşturmakta!

GSM Operatörü e-bülten

E-ticaret sitesi e-bülten örneği

Günümüzde e-bülten gönderim sıklığını en çok abartan malesef e-ticaret siteleri. Private shopping kavramının hayatımıza girmesi ile diğer klasik e-ticaret siteleri de özel alış-veriş kulüplerini izlemeye başladılar ve databaselerindeki mail hesaplarını e-postaya boğmaya başladılar.

Sektörel portallarda ve bloglarda bu konu o kadar çok işlendi ki, son zamanlarda birçoğu günde 2 bülten gönderimine kadar düştüler, saolsunlar. Ama hala anlayamadıkları konu şudur ki size e-postasını bırakan herkes alış-veriş manyağı değil. Yani özellikle ben günde defalarca birşeyler satın almak üzere webde surf yapmıyorum. Dolayısı ile de üzülerek söylemeliyim ki sizlerden gelen maillerin birçoğunu direkt spam olarak işaretliyorum.

Olayı o kadar abartıyorlar ki alışveriş yaptığınız dikey bir e-ticaret sitesi bile hemen ertesi gün size 4-5 mail atabiliyor. Ticaretin kurallarını bilmemeye devam ettikleri sürece de malesef kaybetmeye devam edecekler!

İşte bir tanesinin örneği aşağıda. Muhtemelen hayatım boyunca alış-veriş yapmadığım bir e-ticaret sitesi bana azimle günde 2 mail göndermeye devam ediyor :) Bakalım ne zaman hiçbir maillerini açmadığımı farkedecekler!

e-ticaret sitesi e-bülten örneği

Kullandığım görselin sahibi: Rosemary Washington

4 thoughts on “E-Posta Pazarlamasında Başarısız Örneklerin Ortak Özellikleri

 1. Yasemin Demir

  Volkan bey merhaba,
  Kısaca blog sayfası üzerinden yapılabileceği vaad edilen Affiliate Marketing konusundaki fikrinizi merak ediyorum. Türkiye’de doğru yapılıp yapılmadığına dair. Goomass hakkındaki düşünceleriniz de önemli.

  Teşekkürler
  Yasemin Demir

  Reply
 2. Baki Karadeniz

  İki yazınızı da okudum. Elinize sağlık. Sanki bir şeyleri tam anlamadım. Yani diyorsunuz ki postayı 1000 kişiye gönderirim, 50 kişinin illaki dikkatini çeker demek yerine o 50 kişiyi bulun ihtiyaçlarını gözetin ve ona göre otomatik olmayan bir mail atın.

  Yani mailler genel olmamalı mı?

  Bir de başarılı İBS örneğinde “daha başlıktan içinde güzel birşeyler olduğu” demişsiniz. Nedir o başlık?

  Reply
  1. Volkan Kırtok Post author

   Aslında demek istediğim sadece o 50 kişiye mail atın değil. Mailing listelerinizi belirli kırılımlara göre alt listelere ayırın. Mesela yine eğitim firması örneğinden gidecek olursak; muhasebe eğitiminizle ilgilenen kişiler için ayrı bir liste yapın ve o listeye yazılım eğitimi ile ilgili mailing yapmayın gibi.

   Evet genel mailler de olmalı tüm listelerinize ama sıklığı az olmalı, onun yerine ayrı listelere özel mailing yaparsanız geri dönüşümü çok yüksek olur.

   Diğer sorunuza da cevap vermek isterim: O maili çoktan silmişimdir ve bulmam zor ama bahsettiğim firmanın e-bültenine üye olursanız gönderdikleri bültenlerde güzel başlık örnekleri görebilirsiniz.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>