Başarılı Olmak için %1 Değişim Kuralı

İnternette gördüğüm bir başarı hikayesini okur okumaz, bu yazıyı Türkçeleştirmek ve daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak istedim. Tabi Türkçeleştirirken kendi düşünce ve yorumlarımı da eklemeden duramadım. Yazının orijinal olan ingilizcesini buradan okuyabileceğinizi belirtmek isterim.

2010 yılında, Dave Braisford zor bir görev için teklif aldı. Dünyadaki en prestijli bisiklet turnuvası “Tour de France” ‘da hiç madalya kazanamamış İngiliz bisiklet milli takımı Team Sky‘ın başına gelmesi isteniyordu.

Bu teklife yaklaşımı çok basit bir yöntem ile oldu.

Brailsford’un inandığı başarı getirecek yöntem “Tekil kazanılan faydaların birleştirici gücü” idi. Bu yöntemde sonuca ulaşmaya giden yolda yapılan her alakalı işlemin bir öncekindeki aldığınız karara göre %1 daha doğru yapmamız durumunda bu %1 artışlar birleşince kayda değer bir toplam olacağı” idi.

Brailsford göreve gelir gelmez tahmin ettiğiniz gibi öncelikle işin ana kısımlarını geliştirmeye odaklandı: Bisiklet sürücülerinin beslenmeleri masaya yatırıldı. Ardından haftalık antreman programları incelenmeye ve geliştirilmeye başlandı. Bisikletlerin ergonomisinin ve lastiklerin ağırlıklarının incelenmesi sonraki adımlar oldu.

Ana konularda %1 verim artışları adına yapılan işlemlerden sonra detaylara geçildi. Brailsford kimsenin aklına gelmeyecek hiçbir detayı bile atlamak istemiyordu. Seyahetlerde kullanılan sıradan otel yastıkları yerine uyku verimliliğini arttıran yastıklar bulundu ve nereye giderlerse gitsinler hep yanlarında götürüldü. Sporcuların masajlarında kullanılan masaj yağının dahı iyisinin bulunmasından tutun da ellerini mikroplardan korunmak için nasıl daha hijyenik yıkayacaklarına kadar birçok uzmandan yardım alındı. %1 verimlilik artışı sağlayacakları her detay üzerinde duruldu ve geliştirilmesi için uğraşıldı.

Brailsford’un öngörüsüne göre bu iyileştirmelerin yaratacağı toplam faydaki artış ile 5 yıl sonra Tour de France yarışlarında başarı gelecekti.

Ama Brailsford yanılmıştı. Başarı 3 yıl sonra geldi!

2012 yılında Team Sky sporcusu Sir Bradley Wiggins Tour de France’ı kazanan ilk İngiliz bisikletçi oldu. Aynı yıl Brailsford’un koçluğunu yaptığı ingiliz bisiklet milli takımı 2012 olimpiyatlarındaki bisikletle alakalı madalyaların %70′ini aldı.

2013′de Team Sky, Tour de France’ı bisikletçi Chris Froome ile bir kere daha kazandı. Bisiklet tarihinde son 10 yılın en büyük başarıları 2013′te Team Sky tarafından elde edildi.

Peki Braisford’un Stratejisi Bana Ne Öğretti?

Artan Küçük Faydaların Toplamı!

Günlük yaşantımızda karşılaştığımız her ufacık detayda bir öncekine göre daha doğru kararlar vermek aslında çok basit ve alınacak bu ufacık doğru kararların getirisini küçümsemememiz gerektiği.

İyi ya da kötü her alışkanlığımız aslında verdiğimiz küçük kararların birleşimlerinin zamanla birikmesi!

Değişim yapmak istediğimizde aslında hep büyük adımlar hedefliyoruz ve küçük adımların atılmasının önemi hep gözardı ediliyor.

Hayatımızdaki değişimlerle alakalı hedefler koyarken hep bu böyle değil midir?

 • Dünyayı gezmek isteriz hep. Hiç, “-hayalim bu yıl 1 kez başka bir ülkeye gitmek” diyen birisini gördünüz mü?
 • xx kilo vermem gerekiyor diyen çok kişi vardır etrafınızda ama hiçbiri oraya giden yolda önce 1 kilo verilmesi gerektiğini aklına getirmez!
 • Her internet girişimcisi Facebook, Apple, Google gibi teknoloji şirketleri gibi olmayı hayal ederiz kendimize itiraf edemesek bile ama önce sektördeki 10 çalışanlı bir firma olmaya giden yolun zorluğunu hep atlarız ve ilgilenmeyiz.

Hayallerimiz üzerine bizler tarafından koyduğumuz baskıyı şimdi daha iyi anlıyor musunuz?

Ama çıktığımız yolda yaptığımız her işlemin ve alışkanlıklarımızın kalitesini ve geri dönüşünü %1 artırmak kulağa çok zor gelmiyor di mi?

Bunu sizlere daha iyi anlatmak için yukarıda anlattıklarımın tam tersi ile aslında hayatımızın belirli aşamalarında karşılaştığımızı hatırlatmak isterim. İşler kötü gitmeye başladımı, bir anda bu bir zincirleme etki yapar ve hayatımızın normal olan kısımları da bozulmaya başlar di mi?

Doğru ve Yanlış Kararların Etkisi

Başlangıçta vereceğiniz her küçük kararı %1 daha iyi veya %1 daha kötü verme aşamasında çok bir fark yok gibi gözükür ama ilerleyen aşamalarda bu artış veya azalışların kümülatif şekilde biriktiği yalın bir gerçektir.

Başarıya Giden Yol

Başarılı olan insanları incelediğimde hayatlarının birçok gündelik küçük kararında üşenmeyip öncekilerden ders çıkarttıklarını görüyorum. Benzer bir sözü de girişimci ve konuşmacı Jim Rohn söylemiş.

Success is a few simple disciplines, practiced every day; while failure is simply a few errors in judgment, repeated every day.
—Jim Rohn

Peki Dijital Pazarlamada Bu Kural Nasıl İşler?

Blogumun konsepti gereği mesleğimde karşılaştığım vakalar üzerinden gidecek olursam, bu %1 kuralını dijital pazarlama yaparken de kullanabilmeniz gayet mantıklı ve olası. Birkaç örnekle anlatmam gerekirse;

Kimse size düzenlediğiniz kampanyanın ziyaretçi verilerini Dijital Pazarlama otoritesi Avinash Kaushik gibi incelemenizi ve anlamanızı beklemiyor. Ama mesela sadece Analytics verilerini içeren executive summaryleri okumayı şuan bildiğinizden %1 daha iyi bilmeniz bile aslında gelecekteki önemli bir başarı için atacağınız küçük bir adım.

Ya da medya planlama şirketinin getirdiği satın-alma planının her sene aynı olduğunu fark etmeniz ve bir önceki senenin geri dönüşlerine bakmadan onay vermemeniz gerektiğini aldığınız kararlardaki %1 lik geliştirmelerin etkisini birkaç sene sonra anlayacaksınız.

7 thoughts on “Başarılı Olmak için %1 Değişim Kuralı

 1. Kasım Rize

  Adam %1 de olsa küçüke bir umudu olduğu için başarmış. Umudunu kaybetme umudunu kaybettinmi zaten kaybetmişsindir yorma kendini demektir.

  Reply
 2. Turgay Kazdal

  Çok yararlı bir yazı olmuş ellerinize sağlık bilgiyi paylaşmakla gösterdiğiniz incelik için tesekkür ederim…

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>