ABD’de İnternet Reklam Gelirleri 2010′da Rekora Doymuyor

2010 yılının sonlarına yaklaştığımız şu günlerde; internet sektörü ile alakalı işlerde çalışan herkesi ilgilendirecek ve sevindirecek internet reklam gelirlerini gösteren istatistikler, güvenilir internet ölçümleme kuruluşları tarafından açıklanmaya başlandı.

IAB‘nin 17 Kasımda yayınladığı 3. çeyrek ABD internet reklam gelirleri raporu ile birlikte bu yıl ilk 3 çeyrekte birçok tarihi rekor kırıldı.

Eski medya diye adlandırdığımız mecralarda reklam ve pazarlama kavramlarını başarılı şekilde yıllardır uygulayan hatta tüm dünyaya öğreten Amerika Birleşik Devletleri’nde internet ve dijital mecraların önlenemez yükselişi bu sene de devam ediyor.

İsterseniz 3. çeyrekten bahsetmeden önce 2010 nun ilk yarısını(ilk 2 çeyreğini) biraz daha yakından inceleyelim.

2010 İlk Yarı ABD İnternet Reklam Gelirleri

2009 - 2010 İlk Yarı ABD İnternet Reklam Gelirleri

  • 2009 yılının ilk 6 ayına oranla %11.3 artışla internetten $12.1 Milyar lik reklam geliri elde edildi.
  • 2010′un 2. çeyreği, geçen yıl aynı döneme oranla %13.9 artarak tarihteki en yüksek reklam geliri elde edilen 2. çeyrek olarak kayıtlara geçti.
  • Sadece Gösterim Bazlı Reklamlar(Banner reklamlar, Rich Medya, Dijital Video ve Sponsorluklar) 2009 un ilk yarısına oranla %16 ya yaklaşan rekor bir artışla $4.356 Milyara ulaştı.
  • Dijital Videolar 2010 da en büyük rekoru kıran kategori oldu ve 2009′un ilk yarısına oranla %31 lik bir artışla $627 Milyon reklam geliri elde etti.
  • İnternet reklamcılığında Aramaya dayalı reklamlar 2010′da %47 lik bir payla, yine en çok gelir getiren internet reklam türü oldu ve arama da yine 2009′un ilk yarısına göre %11.6 lık bir artışla $5.747 Milyara ulaştı.

Dijital çağın bize sunduğu teknolojik inovasyonlar ve gelişmeler, tüketicilerin yaşadığı internet tecrübelerine olan bastırılamayan iştahlarını limitsiz yapmak için yeni tür eğlence ve bilgi araçlarının keşfine ortam sağlıyor.

2010 yılının ilk yarısına ait bu artan rakamlar bizlere, pazarlamacıların markalarını geliştirmek için interaktif medyaya olan süregelen adaptasyonlarını görmemiz açısından bile doğru bir ışık tutuyor.

İnteraktif reklamcılık gelirleri sürekli artan bir rotada seyrediyor ve asıl sevindirici olan konu ise internet reklamcılığın her alt kategorisinde bu sürekli artışı gözlemleyebilmemiz. Bu artışlar bizlere markaların, internet yoluyla verdikleri reklamlardan geri dönüşteki memnuniyetlerini açık bir şekilde gösteriyor.

Rekorları altüst eden 3. çeyrekten de kısaca bahsederek ilk 2 çeyrekteki rekorların tesadüfi olmadığını hep beraber görelim.

2010 3. Çeyrek ABD İnternet Reklam Gelirleri

  • 2010′un 3. çeyreği, geçen yıl aynı döneme göre %17 lik bir artışla $6.4 Milyara ulaşarak tarihteki en çok internet reklam geliri elde edilen çeyrek dönem oldu.

Sadece bu tarihi rekor bile biz pazarlamacıların birçok gerçeği daha net görmesi açısından çok önemli bir veri. Markalar, ürün ve hizmetleri ile ilgili mesajlarını daha doğru hedef tüketici kitlelerine daha ucuz maliyetlerle ulaştırması internetin hayatımıza girmesi ile oldu.

Dijital ve interaktif kanallar ile yapılan ölçümlenebilir pazarlama ve reklam faaliyetleri sayesinde yapılan çalışmaların verimini ölçmek artık çok daha hızlı ve kolay.

Her geçen yıl reklam pastasından aldığı payı ciddi şekilde arttıran dijital ve interaktif reklamcılık, teknolojik gelişmelerin de katkısı ile ilerleyen yıllarda bu yükselişini artan bir ivme ile devam ettirecektir. Bunu özümseyemeyen markalar ve hizmetler yerlerini bu dünyaya daha hızlı adapte olan rakiplerine bırakacaklardır. Bundan hiç şüpheniz olmasın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>